PRO

Najdłuższa i zarazem najtrudniejsza trasa w każdej z lokalizacji Bike Atelier MTB Maratonu. Na dystansie PRO mierzą się zawodnicy, którzy są pewni swoich umiejętności i formy. Długie i często strome podjazdy, ale i ostre zjazdy – tych elementów można się spodziewać na większość tras dystansu PRO. W przypadku mniej górzystych miejsc długość trasy staramy się wydłużać do ponad 70 kilometrów. W lokalizacjach gdzie ilość przewyższeń jest spora, stawiamy na techniczne fragmenty, a sama trasa może być nieco krótsza.

HOBBY

Idealny dystans dla amatorów i rozpoczynających zabawę w maratonach. Trasa na dystansie HOBBY ma zdecydowanie łagodniejszy profil od dystansu PRO, jednak pozwala na swobodną rywalizację, a wśród najlepszych budzi nie mniejsze emocje. Dystans HOBBY nie wymaga tak dużych umiejętności technicznych jak długa trasa PRO, jednak w nieco bardziej pagórkowatym terenie i tu należy spodziewać się interesujących oraz wymagających odcinków. Dystans HOBBY powinni również wybrać Ci z zawodników, którzy nie czują się w pełni formy.

FAMILY

Zawodnicy w wieku kilkunastu lat posiadają już spore umiejętności, warto więc sprawdzić jak poradzą sobie w prawdziwym wyścigu. Trasa ma zdecydowanie łagodny profil, pozwala jednak na rywalizację w pełnym tego słowa znaczeniu. Nie powinna wystraszyć rozpoczynających przygodę z maratonami MTB, ale będzie też wystarczająco wymagająca dla stawiających na szybkość przejazdu. W większości przypadków ścieżka pokrywa się z trasą dystansu HOBBY. FAMILY jest jednak rywalizacją dla nieco młodszych zawodników, którzy jadą pod okiem opiekunów.

KIDO

Wyścigi dla najmłodszych. W kategorii do lat 4 mogą wystartować dzieci na rowerkach biegowych, z kolei starsi jadą na dwóch lub czterech kółkach. Długość trasy dostosowana jest do wieku zawodników, do około 200 metrów dla najmłodszych przez 400-500 metrów dla nieco starszych, aż po trasę o długości ok. 4-5 kilometrów dla zawodników wieku od 7 do 11 lat. Na tym dystansie liczy się dobra zabawa i nauka zasad fair play, w rywalizacji wszystkim startującym mogą pomagać rodzice.

Wybierz dystans w czasie jazdy

Zawodnicy jadący indywidualnie (od 16 lat) mogą na trasie zdecydować, który dystans danego dnia pokonają. Czy będzie to krótsze HOBBY, czy też dłuższe PRO zależy od ich indywidualnej decyzji i oceny własnej formy w czasie wyścigu. W przypadku większej ilości rozjazdów na trasie zawodnik decyduje o wyborze dystansu na pierwszym rozjeździe.

Punktem granicznym jest rozjazd, to wtedy dystanse się rozdzielają, a zawodnik musi wybrać gdzie chce jechać.

Klasyfikacja na mecie i przypisanie do dystansu następuje na podstawie odczytów z punktów kontrolnych na trasie.