Gliwice

Gliwice to energiczne, tętniące życiem, gospodarczo rozwinięte miasto. Mieszkańcom oferuje znakomite warunki do życia, a odwiedzającym turystom ciekawe i niezliczone atrakcje.

Gliwice logo

Aktywnie i z kulturą

Oferta rekreacyjna i kulturowa Gliwic stoi na bardzo wysokim poziomie. Na szczególną uwagę zasługują liczne tereny zielone, ośrodki wypoczynkowe – „Czechowice” i Kąpielisko Leśne – oraz odnowiona Palmiarnia Miejska, znajdująca się w przepięknym Parku Fryderyka Chopina. W 4 pawilonach Palmiarni zgromadzono ponad 5600 roślin, z których najstarsze mają ponad 100 lat. Do dyspozycji gości i mieszkańców jest Gliwicki Teatr Muzyczny, a także kina, galerie, kluby, najstarsze na Śląsku Muzeum oraz Ruiny Teatru Miejskiego, obecnie rewitalizowane. Zapewniają one niepowtarzalny klimat prezentowanym przedsięwzięciom artystycznym.

foto: Muzeum w Gliwicach

Symbolem miasta jest Radiostacja Gliwicka. Wokół tej 111-metrowej wieży z modrzewiowego drewna zaaranżowano doskonałe miejsce rekreacji, a wieczorem można tam podziwiać wspaniałą iluminację. Jest to najwyższa tego typu budowla w Europie.

Historyczne Gliwice

Na terenie miasta usytuowanych jest kilka wyróżniających się zabytków. Kościół Katedralny p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła to najwybitniejszy przykład świątyni neogotyckiej na Śląsku. W kościele znajdują się najlepsze na Górnym Śląsku organy firmy Rieger-Mocker i odbywają się w nim liczne recitale organowe i koncerty.

Kościół Wszystkich Świętych to natomiast najstarsza świątynia w mieście, wybudowana w XV wieku w stylu gotyckim. Ma piękny barokowy wystrój i gwiaździste sklepienia. W podziemiach kryją się gotyckie wątki murów oraz ostrołukowe portale, wskazujące na średniowieczny rodowód tego obiektu. Od wiosny do jesieni otwarte jest wejście na liczącą prawie 60 m wieżę, z której można podziwiać panoramę Gliwic. Przy dobrej widoczności udaje się również dostrzec Górę Świętej Anny oraz pasmo Beskidów.

Gliwickie Mury Obronne są jednym z najlepiej zachowanych obiektów tego typu na Górnym Śląsku. Wzniesione w pierwszej połowie XIV wieku skutecznie chroniły miasto leżące na skrzyżowaniu dwóch wielkich szlaków handlowych: z Krakowa do Wrocławia oraz z Węgier do Moraw.

Foto: UM Gliwice

Podczas spaceru po Gliwicach warto na chwilę zatrzymać się na kryjącym wiele tajemnic Rynku. Jak głoszą legendy, znajduje się pod nim sieć przebiegających na różnych poziomach korytarzy. Owe tajemne przejścia miały powstać podczas wojny trzydziestoletniej. Nad rynkiem góruje Ratusz. Pierwszy – drewniany – powstał w XIII w. W wyniku wielu pożarów często zmieniał formy. Obecny kształt, w którym przeważają cechy klasycystyczne, przybrał w XX w.

Silna gospodarka

Młodzi ludzie studiujący na tamtejszej Politechnice nadają temu miejscu energii i tworzą kreatywną przestrzeń. Miasto stwarza im bardzo dobre warunki do wejścia na rynek pracy. Głównie za sprawą funkcjonującej tam największej z czterech podstref Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Swoje fabryki zlokalizowali tutaj przedstawiciele m.in. przemysłu motoryzacyjnego, chemicznego i logistyki.

Dzięki staraniom władz samorządowych przez Gliwice poprowadzono aż dwie autostrady – A1 i A4. Przecinają się na węźle “Gliwice-Sośnica”, gdzie otwarto największe skrzyżowanie autostradowe w Polsce. W południowej części Gliwic (2 km od centrum) znajduje się lotnisko sportowe, obsługujące lekkie samoloty pasażerskie, a w odległości 43 km od miasta leży Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice.

Urząd Miejski w Gliwicach
44-100 Gliwice
ul. Zwycięstwa 21
tel. 32 231 30 41

www.gliwice.eu