Gliwice to miasto niezwykłe. Jego historia harmonijnie łączy się z wyzwaniami współczesnego świata: śmiałym rozwojem urbanistyki, nowoczesnym przemysłem, nauką i edukacją oraz bogactwem życia kulturalnego i rekreacyjno-sportowego.

Gliwice logo
Spójrzmy na mapę Polski. Gliwice leżą w południowo-zachodniej Polsce, w zachodniej części kraju, na terenie województwa śląskiego. Zajmują ok. 134,2 km2 powierzchni. Liczą ponad 175 tys. mieszkańców.

Akademicki charakter miasta to zasługa Politechniki Śląskiej – jednej z największych w Polsce uczelni technicznych kształcącej specjalistyczne kadry. W Gliwicach działają także placówki Polskiej Akademii Nauk: Instytut Inżynierii Chemicznej, Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej oraz Centrum Materiałów Polimerowych.

foto: Muzeum w Gliwicach

W Gliwicach znajduje się największa z czterech podstref Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podstrefa Gliwicka obejmuje tereny o łącznej powierzchni 981 ha, z czego na 378 ha na obszarze miasta. Swoje fabryki zlokalizowali tutaj przedstawiciele m.in. przemysłu motoryzacyjnego, chemicznego i logistyki. Od kilku lat wizytówką miasta są firmy działające w branży nowoczesnych technologii informatycznych.

Swym mieszkańcom i odwiedzającym miasto gościom Gliwice zapewniają bogatą ofertę rekreacyjną i kulturalną. Na szczególną uwagę zasługują liczne tereny zielone oraz odnowiona Palmiarnia Miejska. W czterech pawilonach zgromadzono ponad 5600 roślin, z których najstarsze mają ponad 100 lat. Do dyspozycji gości i mieszkańców jest też pawilon akwarystyczny.

Foto: UM Gliwice

Miłośników sztuki zadowoli Teatr Miejski w Gliwicach z bogatym repertuarem, a także kina, galerie, kluby, najstarsze na Śląsku Muzeum oraz Ruiny Teatru Miejskiego, zapewniające niepowtarzalny klimat prezentowanym przedsięwzięciom artystycznym.

Symbolem miasta jest Radiostacja Gliwicka, której w marcu 2017 r. nadano status Pomnika Historii. To wieża nadawcza o wysokości 111 metrów, wykonana z modrzewiowego drewna. Wieczorem można wpatrywać się w nią godzinami, bo jest efektownie oświetlona.

Sercem Gliwic jest Ratusz, który stoi w centralnym punkcie przepięknego Runku starego miasta, z którego rozchodzą się klimatyczne uliczki gliwickiej starówki.

Gliwice zapraszają do siebie! Dojechać łatwo, bo to właśnie w Gliwicach krzyżują się dwie autostrady A1 i A4. Rok temu zakończono też budowę gliwickiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej. Miasto jest dobrze skomunikowane. W południowej części Gliwic znajduje się lotnisko sportowe, obsługujące lekkie samoloty pasażerskie, a w odległości 43 km od miasta leży Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice.

Urząd Miejski w Gliwicach
44-100 Gliwice
ul. Zwycięstwa 21
tel. 32 231 30 41

www.gliwice.eu