Gmina Janów to połączenie różnych światów – ostańców, jaskiń, historii, świata wodnego oraz pustynnego.
Na jej terenie znajdują się niezliczone ostańce o romantycznych nazwach, nadanych przez poetę Zygmunta Krasińskiego. Brama Twardowskiego – symbol północnej Jury, Diabelskie Mosty, Skała z Krzyżem i skały Osiedla Wały to tylko kilka z nich. Ostańce te, to pozostałość po rafach koralowych morza Jurajskiego. Dzisiaj pod wpływem wietrzenia przybrały fantastyczne kształty i zachęcają do wspinaczki skałkowej.

Gmina Janów logo

Do turystyki speleologicznej zachęca natomiast tajemnicza podziemna kraina, nasączona chłodem prawie 100-jaskiń. Ogólnie dostępne to Grota Niedźwiedzia, Jaskinia Ostrężnicka i Jaskinia na Dupce, a do zwiedzenia pozostałych, potrzebny jest sprzęt specjalistyczny. Podobno ukryte są w nich skarby – tak przynajmniej mówią legendy.

Myśląc o atrakcjach historycznych gminy Janów, od razu powinna przyjść na myśl wieś Złoty Potok. Historia tamtejszego kościoła murowanego pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela sięga aż końca XIV wieku. W Złoty Potoku przebywał poeta polskiego romantyzmu, Zygmunt Krasiński. W Dworku, w którym mieszkał, dziś znajduje się Muzeum Zygmunta Krasińskiego. Wartym zobaczenia jest również tamtejszy Pałac Raczyńskich z parkiem, choć jego obecny stan, nie pozwala na zwiedzanie wewnątrz. Do pozostałych historycznych atrakcji gminy należą ruiny grodziska skalnego ,,Osiedle Wały”, kirkut, czyli cmentarz żydowski w Janowie, Kościół pw. NMP w Janowie, Kościół parafialny p.w. św. Bartłomieja w Żurawiu z XV wieku, czy też ruiny Zamku w Ostrężniku.

janow_foto_03

Janów kojarzony jest również ze Złotą Krainą Pstrąga. Tworzą ją liczne źródła, stawy i rzeka Wiercica przy której znajduje się Europejska Pstrągarnia Raczyńskich w Złotym Potoku, z potrawą regionalną – pstrągiem złotopotockim. Z jednej strony gmina jest bogata w źródła z krystalicznie czystą wodą, z drugiej strony, na jej terenie znajduje się Pustynia Siedlecka, którą charakteryzują suche, piaszczyste wydmy, będące miejscem pustynnych pikników i sportów ekstremalnych.

janow_foto_01

janow_foto_05

Urząd Gminy Janów
ul. Czestochowska 1
42-253 Janów

Punkt Informacji Turystycznej przy Gminnej Bibliotece Publicznej
ul. Częstochowska 1
42 – 253 Janów
tel. 34 366 16 09

Punkt Informacji Turystycznej przy Szkolnym Schronisku Młodzieżowym w Siedlcu
ul. Szkolna 8
42 – 253 Siedlec
tel. 34 327 85 12; te. 601 057 180

www.janow.pl