JASTRZĘBIE-ZDRÓJ – PRO

Start / meta: Stadion Miejski / Jastrzębie-Zdrój, ul. Harcerska 14B
Długość trasy: 60,5 km
Profil trasy: trasa_gora 748 m trasa_dol 748 m

Pobierz pliki GPX / TCX: Dystans PRO – Jastrzębie-Zdrój – 2017 [zip]

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ – HOBBY/FAMILY

Start / meta: Stadion Miejski / Jastrzębie-Zdrój, ul. Harcerska 14B
Długość trasy: 26,7 km
Profil trasy: trasa_gora 353 mtrasa_dol 353 m

Pobierz pliki GPX / TCX: Dystans HOBBY/FAMILY – Jastrzębie-Zdrój – 2017 [zip]

Uwaga! Mapy przedstawione na stronie internetowej oraz dołączone do nich pliki GPX to materiał służący jedynie zapoznaniu się zawodników z przebiegiem trasy, w czasie rywalizacji należy jechać zgodnie z oznaczeniami przygotowanymi przez organizatora.

Na trasie obowiązuje ruch częściowo ograniczony, co oznacza, że na drogach publicznych należy stosować się do przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego.

Opis trasy

W Jastrzębiu-Zdroju startujemy ze Stadionu Miejskiego. Pierwsze metry to spory podjazd, aby chwilę później znaleźć się na 6-kilometrowym odcinku asfaltowym, którym wyjedziemy z centrum miasta w teren. Już tutaj będzie okazja do rozciągnięcia stawki, ponieważ pod koniec asfaltu pojawi się stromy podjazd.

Wjazd teren oznacza spotkanie z technicznymi odcinkami. Pierwszy raz w Bike Atelier MTB Maratonie pokonamy granicę. W rejonie 9. kilometra znajdziemy się po czeskiej stronie, korzystając z uroków tamtejszych lasów.

Po powrocie na teren Polski szutrowymi ścieżkami wrócimy bliżej centrum Jastrzębia-Zdroju, aby pokonać Las Kyndra. W tym miejscu na uczestników maratonu czeka typowe cross-country. Będą trudne technicznie wąskie ścieżki z krótkimi zjazdami i podjazdami.

W lesie zlokalizowany będzie rozjazd. Zawodnicy na dystansach HOBBY i FAMILY zjadą w kierunku mety, natomiast wybierający dystans PRO pokonają jeszcze kilka odcinków technicznych, aby wyjechać na pagórkowaty teren wokół Jastrzębia-Zdroju.

Od tego miejsca trasa będzie wiodła ścieżkami szutrowymi i asfaltowymi, nie ma jednak mowy o płaskich odcinkach, ponieważ droga będzie się wznosiła i opadała. To szybkie odcinki, przebiegające m.in. przez Las Ruptawiec, rejon Pielgrzymowic i Golasowic.

Na ostatnim odcinku zawodnicy na dystansie PRO wrócą do Lasu Kyndra, co będzie wiązało się z pokonaniem kolejnych ścieżek typowych dla cross-country. Gdy do mety pozostaną 2 kilometry trasa skierowana zostanie na stare torowisko, podobne podłoże można było już spotkać w Gliwicach. Tu jednak do przejechania będzie krótszy fragment po grząskich kamienia. Następnie parkiem docieramy w rejon stadionu.

Jak za starych, dobrych czasów Wyścigu Pokoju, wjazd na finisz będzie odbywał się tunelem, aby dotrzeć do mety zlokalizowanej na bieżni stadionu.

Oznaczenia tras

Na każdej z tras znajdą się oznaczenia, które będą prowadziły zawodników przez kolejne kilometry. Dla poszczególnych dystansów, tablice będą miały przyporządkowane kolory.

 • ŻÓŁTY – oznaczenia dla dystansu PRO
 • CZERWONY – oznaczenia dla dystansów HOBBY i FAMILY
 • NIEBIESKI – oznaczenia dla wyścigów dziecięcych KIDDY

  

Dodatkowo na trasie będą umieszczone tablice informacyjne, których zadaniem jest m.in. ostrzeganie przed miejscami niebezpiecznymi, brakiem przejazdu, czy też zapowiadające bufety i rozjazd.

Rozjazd

Dystanse PRO i HOBBY/FAMILY prowadzą tą samą trasą przez 24 kilometry. W Lesie Kyndra, przed dojazdem do ul. Cichej, nastąpi rozdzielenie tras. Zawodnicy wybierający dystans PRO będą kontynuować jazdę ścieżkami leśnymi, natomiast na dystansach HOBBY i FAMILY rozpocznie się powrót w kierunku mety.

Bufety

Zawodnicy rywalizujący nad dystansach PRO, HOBBY i FAMILY będą mogli skorzystać z bufetów rozłożonych równomiernie na trasie. W przypadku dystansu PRO będą to trzy bufety na 17. kilometrze trasy, następnie 35. kilometrze oraz 51. kilometrze. Z kolei na dystansach HOBBY i FAMILY dostępny będzie jeden bufet na 17. kilometrze trasy.

Limity czasowe

Klasyfikacja

Limit klasyfikacji to godz. 16.00. Zawodnicy, którzy pojawią się na mecie po tym czasie, nie będą klasyfikowani.

Wjazd na trasę dystansu PRO

Limit wjazdu na trasę dystansu PRO (od 24. kilometra, za rozjazdem) – godz. 13.30. Po tym czasie wjazd na dystans PRO będzie zamknięty.

Zabezpieczenie trasy

Limity związane z zabezpieczeniem trasy obejmują poszczególne odcinki.

Limity zabezpieczenia trasy dla dystansu PRO:

 • Odcinek od startu do pierwszego bufetu: godz. 13.30
 • Odcinek od pierwszego bufetu do rozjazdu: godz. 14.10
 • Odcinek od rozjazdu do drugiego bufetu: godz. 14.25
 • Odcinek od drugiego do trzeciego bufetu: godz. 15.50
 • Odcinek od trzeciego bufetu do mety: godz. 16.00

Limity zabezpieczenia trasy dla dystansów HOBBY/FAMILY:

 • Odcinek od startu do pierwszego bufetu: godz. 13.30
 • Odcinek od pierwszego bufetu do rozjazdu: godz. 14.10
 • Odcinek od rozjazdu do mety: godz. 16.00