JASTRZĘBIE-ZDRÓJ – PRO

Start / meta: Stadion Miejski / Jastrzębie-Zdrój, ul. Harcerska 14B
Długość trasy: 60,5 km
Profil trasy: trasa_gora 748 m trasa_dol 748 m

Pobierz pliki GPX / TCX: Dystans PRO – Jastrzębie-Zdrój – 2017 [zip]

JASTRZĘBIE-ZDRÓJ – HOBBY/FAMILY

Start / meta: Stadion Miejski / Jastrzębie-Zdrój, ul. Harcerska 14B
Długość trasy: 26,7 km
Profil trasy: trasa_gora 353 mtrasa_dol 353 m

Pobierz pliki GPX / TCX: Dystans HOBBY/FAMILY – Jastrzębie-Zdrój – 2017 [zip]

Uwaga! Mapy przedstawione na stronie internetowej oraz dołączone do nich pliki GPX to materiał służący jedynie zapoznaniu się zawodników z przebiegiem trasy, w czasie rywalizacji należy jechać zgodnie z oznaczeniami przygotowanymi przez organizatora.

Na trasie obowiązuje ruch częściowo ograniczony, co oznacza, że na drogach publicznych należy stosować się do przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego.

Opis trasy

W Jastrzębiu-Zdroju startujemy ze Stadionu Miejskiego. Pierwsze metry to spory podjazd, aby chwilę później znaleźć się na 6-kilometrowym odcinku asfaltowym, którym wyjedziemy z centrum miasta w teren. Już tutaj będzie okazja do rozciągnięcia stawki, ponieważ pod koniec asfaltu pojawi się stromy podjazd.

Wjazd teren oznacza spotkanie z technicznymi odcinkami. Pierwszy raz w Bike Atelier MTB Maratonie pokonamy granicę. W rejonie 9. kilometra znajdziemy się po czeskiej stronie, korzystając z uroków tamtejszych lasów.

Po powrocie na teren Polski szutrowymi ścieżkami wrócimy bliżej centrum Jastrzębia-Zdroju, aby pokonać Las Kyndra. W tym miejscu na uczestników maratonu czeka typowe cross-country. Będą trudne technicznie wąskie ścieżki z krótkimi zjazdami i podjazdami.

W lesie zlokalizowany będzie rozjazd. Zawodnicy na dystansach HOBBY i FAMILY zjadą w kierunku mety, natomiast wybierający dystans PRO pokonają jeszcze kilka odcinków technicznych, aby wyjechać na pagórkowaty teren wokół Jastrzębia-Zdroju.

Od tego miejsca trasa będzie wiodła ścieżkami szutrowymi i asfaltowymi, nie ma jednak mowy o płaskich odcinkach, ponieważ droga będzie się wznosiła i opadała. To szybkie odcinki, przebiegające m.in. przez Las Ruptawiec, rejon Pielgrzymowic i Golasowic.

Na ostatnim odcinku zawodnicy na dystansie PRO wrócą do Lasu Kyndra, co będzie wiązało się z pokonaniem kolejnych ścieżek typowych dla cross-country. Gdy do mety pozostaną 2 kilometry trasa skierowana zostanie na stare torowisko, podobne podłoże można było już spotkać w Gliwicach. Tu jednak do przejechania będzie krótszy fragment po grząskich kamienia. Następnie parkiem docieramy w rejon stadionu.

Jak za starych, dobrych czasów Wyścigu Pokoju, wjazd na finisz będzie odbywał się tunelem, aby dotrzeć do mety zlokalizowanej na bieżni stadionu.