Olkusz posiada doskonałe położenie komunikacyjne, kolejowe i drogowe. Zlokalizowany jest między aglomeracją krakowską i katowicką. Przez miasto przebiega trasa nr 94, a w odległości zaledwie 20 km od centrum znajduje się autostrada A4.

Olkusz to też dokonała baza wypadowa dla miłośników turystyki. Przez gminę przebiegają szlaki: Orlich gniazd, Warowni Jurajskich, Powstańców 1863 roku, Gwarków, Pustynny, Partyzancki, Krajoznawczy, jak również trasa rowerowa: Olkusz – Rabsztyn – Jaroszowiec – Golczowice – Chechło – Klucze – Bogucin Duży – Bogucin Mały – Olkusz o długości 33 km. Można też wybrać się trasę Olkusz – Klucze – Hutki – Knaki – Zamek Ogrodzieniec – Olkusz o długości 50 km lub Olkusz – Dolina Kanki – ok. 30 km.

Olkusz to tradycyjne miejsce wypadowe wycieczek w pasie zamków i warowni wybudowanych w XIII i XIV w., rozciągających się od Krakowa do Częstochowy. Jedną z nich był zamek w Rabsztynie.

Walory turystyczne i wypoczynkowe miasta i gminy Olkusz podnosi atrakcyjne sąsiedztwo Ojcowskiego Parku Narodowego. Ten najmniejszy z polskich parków narodowych na pewno zaliczyć można do najciekawszych. Tu zobaczyć można przepiękną i słynącą z rzadkich roślin Dolinę Prądnika, zwiedzić Grotę króla Łokietka, a na zamku- perle polskiego renesansu, w Pieskowej Skale obejrzeć ekspozycje z zasobów Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.

Na terenie Olkusza znajdują się liczne obiekty rekreacyjne w tym nowoczesny Park Rekreacyjno-Krajobrazowy „Silver Park”, ośrodek „Czarna Góra” czy też hala sportowo-widowiskowa.

Park Rekreacyjno – Krajobrazowy „Silver Park”

Olkuski Park Rekreacyjno-Krajobrazowy „Silver Park” to jedna z największych baz sportowo-wypoczynkowych w Polsce. Park cieszy się zainteresowaniem miłośników jazdy na rowerach, rolkach i deskach. Atrakcją parku są maszyny górnicze, które pracowały w okolicznych kopalniach. Integralną częścią Parku Rekreacyjno-Krajobrazowego jest profesjonalna skateplaza o powierzchni ok. 1200 m2, szeroka alejka w formie pętli z gładką nawierzchnią do jazdy na rolkach i nauki jazdy na rowerach oraz cztery sekcje trialowe. Tory Trialowe składają się z elementów architektury krajobrazu m. in. skały, pnie drzew, drewniane kłody, podkłady kolejowe, które umożliwiają uprawianie takich dyscyplin jak cyklotrial, parkour czy w przyszłości wspinaczka.

Oprócz tego wykonane są tory ziemne do jazdy na różnego rodzaju rowerach z odcinkami dla początkujących i zaawansowanych rowerzystów oraz pumptrack (tory do jazdy na rowerach bez pedałowania) i dirty (tory do jazdy umożliwiające wykonywanie trików rowerowych). Teren parku jest również miejscem do wypoczynku dla młodszych i starszych. Na terenie parku znajduje się zbiornik wodny z kaskadami o powierzchni ok. 400 m2, plac zabaw dla dzieci z podłożem piaszczystym, altana wielofunkcyjna i parking. Wyjątkową atrakcją parku są wyeksponowane maszyny górnicze, które pracowały w okolicznych kopalniach. Dzięki specjalnym postumentom w są one wykorzystywane do jazdy na deskorolkach czy rolkach. Na terenie parku znajdują się również ścieżki edukacyjne z tablicami informacyjnymi, związanymi z historią górnictwa i roślinnością występującą na terenie parku.

Ośrodek Sportowo – Wypoczynkowy “Czarna Góra”

Kompleks Basenowo – Rekreacyjny

  • 4 korty tenisowe o nawierzchni ziemnej, budynek obsługi kortów
  • stadion sportowy: boisko piłkarskie, budynek zaplecza sportowego, bieżnia, skocznia, trybuny
  • boisko treningowe

Hala Sportowo-Widowiskowa

  • sala główna z podłogą sportową o wymiarach pola gry 40 x 20 m, ogrzewaniem podłogowym, widownią na 562 miejsca oraz rozkładaną sceną widowiskową o wymiarach 14 x 5,2 m.
  • sala treningowa z drabinkami, lustrami i nagłośnieiem
  • sauna (tylko dla grup zorganizowanych z opieką medyczną)
  • pokoje gościnne z łazienkami, TV i WiFi – 21 miejsc noclegowych
  • restauracja z kuchnią domową
  • profesjonalna siłownia

URZĄD MIASTA I GMINY OLKUSZ
32-300 Olkusz, Rynek 1
tel. 32 6260104
tel. 32 6260105
e-mail: poczta@umig.olkusz.pl

www.olkusz.pl

MIEJSKI OŚRODEK SPORTU I REKREACJI
HALA SPORTOWO-WIDOWISKOWA
32-300 Olkusz, ul. Wiejska 1a
tel. 32 649 44 90

mosir.olkusz.pl