ŻARKI / NIEGOWA / JANÓW – PRO

Start / meta: Żarki ul. Źródlana / Leśniowska Frajda – tereny przy Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej
Długość trasy: 59,8 km
Profil trasy: trasa_gora 982 m trasa_dol 982 m

Pobierz pliki GPX / TCX: Dystans PRO – Żarki/Niegowa/Janów – 2017 [zip]

ŻARKI / NIEGOWA / JANÓW – HOBBY/FAMILY

Start / meta: Żarki ul. Źródlana / Leśniowska Frajda – tereny przy Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej
Długość trasy: 25,3 km
Profil trasy: trasa_gora 430 mtrasa_dol 430 m

Pobierz pliki GPX / TCX: Dystans HOBBY/FAMILY – Żarki/Niegowa/Janów – 2017 [zip]

Uwaga! Mapy przedstawione na stronie internetowej oraz dołączone do nich pliki GPX to materiał służący jedynie zapoznaniu się zawodników z przebiegiem trasy, w czasie rywalizacji należy jechać zgodnie z oznaczeniami przygotowanymi przez organizatora.

Na trasie obowiązuje ruch częściowo ograniczony, co oznacza, że na drogach publicznych należy stosować się do przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego.

Opis trasy

Start maratonu zaplanowaliśmy w miejscu doskonale znanym zawodnikom, czyli na terenie Leśniowskiej Frajdy w Żarkach, tuż obok Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej.

Trasa jest typowa dla Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Pojawi się sporo pagórkowatych odcinków, będzie piasek, ale też kamienie, głazy, nie wykluczamy również błotnistych odcinków.

Początkowe odcinki pokonujemy ścieżkami rowerowymi, których w tej okolicy nie brakuje, są nimi połączone Żarki, Niegowa i Janów. Mamy zarówno ścieżki asfaltowe, idealne na wyjazdy rodzinne, czy treningi szosowe, jak i szutrowe w terenach leśnych.

Pierwsza faza wyścigu prowadzi nas w stronę Złotego Potoku. Dojeżdżając do Trzebniowa trafiamy na rozjazd, który zlokalizowany jest na 14. kilometrze. Z tego miejsca dystanse HOBBY i FAMILY będą kierować się na Brzeziny, a później na południe, by powoli odbijać z powrotem do Żarek. Dystans PRO będzie miał za to przed sobą zasadniczą część wyścigu.

Trasa prowadzi w rejonie pięknego rezerwatu, następnie wjeżdżamy w okolice kościoła w Złotym Potoku i odbijamy w rejon Gór Gorzkowskich. Po drodze mijamy malownicze pola, jednak już na wysokości pierwszych wzniesień kolejny raz rozpocznie się walka z podjazdami i zjazdami. Kawałek dalej wjeżdżamy w błotnisty wąwóz między Gorzkowem a Mzurowem i dalej już przed nami wzgórza obok Antolki, skąd rozciąga się widok na zamki w Bobolicach i Mirowie. Kolejne kilometry zbliżając nas w to miejsce, trasa będzie prowadziła coraz gęstszym lasem aż do Mirowa. Stąd rozpoczynamy powrót do Żarek przez Łutowiec.

Oznaczenia tras

Na każdej z tras znajdą się oznaczenia, które będą prowadziły zawodników przez kolejne kilometry. Dla poszczególnych dystansów, tablice będą miały przyporządkowane kolory.

  • ŻÓŁTY – oznaczenia dla dystansu PRO
  • CZERWONY – oznaczenia dla dystansów HOBBY i FAMILY
  • NIEBIESKI – oznaczenia dla wyścigów dziecięcych KIDDY

  

Dodatkowo na trasie będą umieszczone tablice informacyjne, których zadaniem jest m.in. ostrzeganie przed miejscami niebezpiecznymi, brakiem przejazdu, czy też zapowiadające bufety i rozjazd.

Rozjazd

Dystanse PRO i HOBBY/FAMILY prowadzą tą samą trasą przez 14 kilometrów. Rozjazd będzie zlokalizowany przy dojeździe do drogi asfaltowej prowadzącej od strony Trzebniowa. Dystanse HOBBY i FAMILY pojadą w tym miejscu prosto, natomiast dystans PRO prowadził będzie w lewo, w kierunku Złotego Potoku.

Bufety

Zawodnicy rywalizujący nad dystansach PRO, HOBBY i FAMILY będą mogli skorzystać z bufetów rozłożonych równomiernie na trasie. W przypadku dystansu PRO będą to trzy bufety na 14. kilometrze trasy, następnie 35. kilometrze oraz 51. kilometrze. Z kolei na dystansach HOBBY i FAMILY dostępny będzie jeden bufet na 14. kilometrze trasy.

Limity czasowe

Klasyfikacja

Limit klasyfikacji to godz. 17.00. Zawodnicy, którzy pojawią się na mecie po tym czasie, nie będą klasyfikowani.

Wjazd na trasę dystansu PRO

Limit wjazdu na trasę dystansu PRO (od 14. kilometra, za rozjazdem) – godz. 13.15. Po tym czasie wjazd na dystans PRO będzie zamknięty.

Zabezpieczenie trasy

Limity związane z zabezpieczeniem trasy obejmują poszczególne odcinki.

Limity zabezpieczenia trasy dla dystansu PRO:

  • Odcinek od startu do rozjazdu: godz. 13.15
  • Odcinek od pierwszego do drugiego bufetu: godz. 14.45
  • Odcinek od drugiego do trzeciego bufetu: godz. 16.05
  • Odcinek od trzeciego bufetu do mety: godz. 17.00

Limity zabezpieczenia trasy dla dystansów HOBBY/FAMILY:

  • Odcinek od startu do rozjazdu: godz. 13.15
  • Odcinek od rozjazdu do mety: godz. 17.00