Gliwice to energiczne, tętniące życiem, gospodarczo rozwinięte miasto. Mieszkańcom oferuje znakomite warunki do życia, a odwiedzającym ciekawe atrakcje. W drodze na maraton warto zobaczyć Radiostację Gliwicką, nową widowiskowo-sportową Arenę Gliwice czy też Palmiarnię Miejską z oryginalnymi akwariami.

Miasteczko maratonowe zlokalizujemy na terenie ośrodka wypoczynkowego Czechowice.

Gliwice logo

Spójrzmy na mapę Polski. Gliwice leżą w południowo-zachodniej Polsce, w zachodniej części kraju, na terenie województwa śląskiego. Zajmują ok. 134,2 km2 powierzchni. Liczą ponad 175 tys. mieszkańców.

Akademicki charakter miasta to zasługa Politechniki Śląskiej – jednej z największych w Polsce uczelni technicznych kształcącej specjalistyczne kadry. W Gliwicach działają także placówki Polskiej Akademii Nauk: Instytut Inżynierii Chemicznej, Instytut Informatyki Teoretycznej i Stosowanej oraz Centrum Materiałów Polimerowych.

Radiostacja fot. Kuba Szymik

Radiostacja fot. Kuba Szymik

W Gliwicach znajduje się największa z czterech podstref Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Podstrefa Gliwicka obejmuje tereny o łącznej powierzchni 981 ha, z czego na 378 ha na obszarze miasta. Swoje fabryki zlokalizowali tutaj przedstawiciele m.in. przemysłu motoryzacyjnego, chemicznego i logistyki. Od kilku lat wizytówką miasta są firmy działające w branży nowoczesnych technologii informatycznych.

Swym mieszkańcom i odwiedzającym miasto gościom Gliwice zapewniają bogatą ofertę rekreacyjną i kulturalną. Na szczególną uwagę zasługują liczne tereny zielone oraz odnowiona Palmiarnia Miejska. W czterech pawilonach zgromadzono ponad 5600 roślin, z których najstarsze mają ponad 100 lat. Do dyspozycji gości i mieszkańców jest też pawilon akwarystyczny.

Palmiarnia fot. Micha Buksa

Palmiarnia fot. Micha Buksa


Foto: UM Gliwice

Foto: UM Gliwice

Miłośników sztuki zadowoli Teatr Miejski w Gliwicach z bogatym repertuarem, a także kina, galerie, kluby, najstarsze na Śląsku Muzeum oraz Ruiny Teatru Miejskiego, zapewniające niepowtarzalny klimat prezentowanym przedsięwzięciom artystycznym.

Symbolem miasta jest Radiostacja Gliwicka, której w marcu 2017 r. nadano status Pomnika Historii. To wieża nadawcza o wysokości 111 metrów, wykonana z modrzewiowego drewna. Wieczorem można wpatrywać się w nią godzinami, bo jest efektownie oświetlona.


Starówka fot. Custom Copters

Starówka fot. Custom Copters

Sercem Gliwic jest Ratusz, który stoi w centralnym punkcie przepięknego Rynku starego miasta, z którego rozchodzą się klimatyczne uliczki gliwickiej starówki.

Ważnym punktem na mapie Gliwic stała się otwarta w tym roku widowiskowo-sportowa Arena Gliwice. To jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. W mieszczącej ponad 17 000 miejsc Arenie Gliwice mogą się odbywać zawody sportowe o randze międzynarodowej, m.in. w hokeju, lekkoatletyce, tenisie, siatkówce, koszykówce, piłce ręcznej, halowej piłce nożnej, boksie. Obiekt jest również przystosowany do organizacji wszelkiego rodzaju wydarzeń estradowych (koncertów, projekcji filmowych, konkursów tańca) oraz imprez wystawienniczych i targowych. 

Arena Gliwice fot. Michal Buksa

Arena Gliwice fot. Michal Buksa

Gliwice zapraszają do siebie! Dojechać łatwo, bo to właśnie w Gliwicach krzyżują się dwie autostrady A1 i A4. W 2016 r. zakończono też budowę gliwickiego odcinka Drogowej Trasy Średnicowej. Miasto jest dobrze skomunikowane. W południowej części Gliwic znajduje się lotnisko sportowe, obsługujące lekkie samoloty pasażerskie, a w odległości 43 km od miasta leży Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice.

Urząd Miejski w Gliwicach
44-100 Gliwice
ul. Zwycięstwa 21
tel. 32 231 30 41

www.gliwice.eu