RYBNIK – PRO

Start / meta: MOSiR Rybnik – Ośrodek w Kamieniu / Rybnik, ul. Hotelowa 12
Długość trasy: 64 km
Profil trasy: trasa_gora 718 mtrasa_dol 718 m

Pobierz pliki GPX / TCX: Dystans PRO – Rybnik – 2018 [zip]

RYBNIK – HOBBY/FAMILY

Start / meta: MOSiR Rybnik – Ośrodek w Kamieniu / Rybnik, ul. Hotelowa 12
Długość trasy: 35,5 km
Profil trasy: trasa_gora 381 mtrasa_dol 381 m

Pobierz pliki GPX / TCX: Dystans HOBBY/FAMILY – Rybnik – 2018 [zip]

Uwaga! Mapy przedstawione na stronie internetowej oraz dołączone do nich pliki GPX to materiał służący jedynie zapoznaniu się zawodników z przebiegiem trasy, w czasie rywalizacji należy jechać zgodnie z oznaczeniami przygotowanymi przez organizatora.

Na trasie obowiązuje ruch częściowo ograniczony, co oznacza, że na drogach publicznych należy stosować się do przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego.

Opis trasy

Trasy maratonu będą w 90 procentach przebiegać w terenie leśnym. Rywalizację rozpoczniemy w ośrodku MOSiR Rybnik położonym na terenie parku krajobrazowego.

Początkowo do pokonania będzie niewielki asfaltowy odcinek drogi, aby chwilę później znaleźć się w terenie, który będzie wymagał z każdym kolejnym kilometrem większego skupienia od zawodników i techniki jazdy.

W tegorocznym maratonie, zawodnicy startujący na dystansach Hobby i Family będą mieli okazję rywalizować na trasie dotychczas przeznaczonej wyłącznie dla dystansu Pro. To spora zmiana w tym sezonie, jednak nadal trudność będzie dopasowana do charakteru tych dystansów i prowadzonej tam rywalizacji.

Wyznaczona przez nas ścieżka będzie przebiegła duktami leśnymi gdzie, przygotowaliśmy wiele interwałowych odcinków. Około jednego kilometra za pierwszym bufetem zawodnicy będą musieli zmierzyć się z błotnistym podjazdem, który może spowodować u mniej zaawansowanych konieczność zejścia z roweru. Na dalszym odcinku trasy znajdują się natomiast większe utrudnienia. Po dotarciu do kamiennego tunelu trasa będzie przebiegać po tej samej ścieżce co jej początkowe kilometry.

Na rozjeździe dystansów zawodnicy Hobby skręcając w prawo skierują się w stronę mety, a zawodnicy Pro będą kontynuować swój wyścig jadąc na wprost. Po kilku kilometrach od kolejnego bufetu znajdują się niewielkie strumyki przy pokonywaniu których należy zachować ostrożność. W dalszej części zmagań, piaszczystym podjazdem zawodnicy dojadą do Golejowa, gdzie pojawią się asfaltowe odcinki trasy.

Podążając wzdłuż torów kolejowych dojeżdżamy do wąskiego przejazdu nad rzeczką prowadzący na techniczne single, gdzie również należy zachować ostrożność. Do mety, po sekcji technicznej zawodnicy będą podążać duktami leśnymi oraz szutrami. Druga część trasy Pro to zdecydowanie miejsce gdzie liczy się siła w nogach i technika jazdy.

Oznaczenia tras

Na każdej z tras znajdą się oznaczenia, które będą prowadziły zawodników przez kolejne kilometry. Dla poszczególnych dystansów, tablice będą miały przyporządkowane kolory.

  • ŻÓŁTY – oznaczenia dla dystansu PRO
  • CZERWONY – oznaczenia dla dystansów HOBBY i FAMILY
  • ŻÓŁTO-CZERWONY – oznaczenia na odcinkach wspólnych dla dystansów PRO, HOBBY i FAMILY
  • NIEBIESKI – oznaczenia dla wyścigów dziecięcych KIDO

   

Dodatkowo na trasie będą umieszczone tablice informacyjne, których zadaniem jest m.in. ostrzeganie przed miejscami niebezpiecznymi, brakiem przejazdu, czy też zapowiadające bufety i rozjazd.

  

Rozjazd

Dystanse PRO i HOBBY/FAMILY prowadzą tą samą trasą przez 34 kilometry. Dopiero na ostatnim kilometrze przed metą, w rejonie ośrodka w Kamieniu zaplanowaliśmy rozjazd. Zawodnicy na dystansie PRO pojadą prosto, na drugą część trasy, natomiast dystanse HOBBY i FAMILY rozpoczną finisz skręcając w prawo.

Bufety

Zawodnicy rywalizujący nad dystansach PRO, HOBBY i FAMILY będą mogli skorzystać z bufetów. W przypadku dystansu PRO będą to trzy bufety na 6.25. kilometrze trasy oraz 44. kilometrze. Z kolei na dystansach HOBBY i FAMILY dostępne będą dwa bufety na 6.25. kilometrze trasy.

Limity czasowe

Klasyfikacja

Limit klasyfikacji to godz. 16.00, zawodnicy którzy pojawią się na mecie po tym czasie, nie będą klasyfikowani.

Wjazd na trasę dystansu PRO

Limit wjazdu na trasę dystansu PRO (od 34. kilometra, za rozjazdem) – godz. 14.00 (po tym czasie wjazd na dystans PRO będzie zamknięty).

Zabezpieczenie trasy

Limity związane z zabezpieczeniem trasy obejmują poszczególne odcinki:

  • Odcinek od startu do drugiego bufetu: godz. 14.15 (zamknięcie bufetu)
  • Odcinek od drugiego bufetu do rozjazdu: godz. 15.15
  • Odcinek od rozjazdu do trzeciego bufetu: godz. 15.00
  • Odcinek od trzeciego bufetu do mety: godz. 16.00