MOSiR Rybnik – Ośrodek w Kamieniu

Rybnik – Kamień
ul. Hotelowa 12

Godziny otwarcia:
dzień przed maratonem: 17:00-19:00
w dniu maratonu: od godz. 8.00 do zakończenia imprezy.

Rejestracja zawodników:
na dystansach PRO, HOBBY i FAMILY:
dzień przed maratonem: 17:00-19:00
w dniu maratonu: 8:00 – 10:30.

Zapisy w biurze zawodów
dzień przed maratonem: 17:00-19:00
w dniu maratonu: od godz. 8.00 do 10:30

Wyścigi dziecięce na dystansie KIDO
Rywalizacja dla dzieci 7-8 lat oraz 9-11 lat
godz. 10.00 – 11.00

Ustawianie zawodników
w sektorach startowych
Na dystansach PRO, HOBBY i FAMILY
godz. 11.00

Klasyfikacja Mieszkańców

Dla mieszkańców Rybnika przygotowaliśmy dodatkową klasyfikację – dla zawodników z Rybnika. Klasyfikacja będzie prowadzona na dystansach PRO oraz HOBBY, osobno dla kobiet i mężczyzn, a także dla najmłodszego i dla najstarszego zawodnika.

Start maratonu
dystanse PRO, HOBBY, FAMILY
godz. 11.30

Wyścigi dziecięce na dystansie KIDO
Rywalizacja dla dzieci w kategoriach wiekowych do 4 lat oraz 4-6 lat
godz. 11.50 – 12.20

Dekoracja
godz. 13.00 – dekoracja dystansu KIDO (wyścigi dziecięce)
godz. 14.30 – dekoracja dystansów HOBBY oraz FAMILY
godz. 15.30 – dekoracja dystansu PRO

Konkurs
godz. 15.50 – finał konkursu dla zawodników

Na każdej edycji Bike Atelier MTB Maratonu, na dystansach PRO, HOBBY i FAMILY, obowiązuje start sektorowy. Poszczególne sektory startują w odstępach czasowych wyznaczonych przez organizatora.

O rozstawieniu zawodników w sektorach startowych decydują wyniki osiągnięte od początku sezonu. Lista powstaje na podstawie wzoru i współczynnika dystansu, który został określony w REGULAMINIE.

Uwaga! Zawodnicy startujący pierwszy raz (nie posiadający jeszcze numeru startowego) ustawiają się do sektora 7 – dla dystansów PRO i HOBBY oraz do sektora 8 lub 9 (w zależności od wieku) – dla dystansu FAMILY. Nazwiska osób rejestrujących się pierwszy raz na Bike Atelier MTB Maraton są uzupełniane na bieżąco, pełna lista pojawi się po zakończeniu zapisów internetowych. Jeśli nie widzisz siebie na liście – napisz wiadomość na adres maraton@bikeateliermaraton.pl.

Podczas pierwszej edycji Bike Atelier MTB Maratonu o rozstawieniu zawodników w sektorach startowych decyduje klasyfikacja sektorowa obliczona po zakończeniu sezonu poprzedniego. W kolejnych wyścigach będzie ona podstawą do wyliczania sektora w połączeniu z punktami zdobytymi w sezonie poprzednim (na zasadach ogólnych, zgodnie z pkt. 12 Regulaminu).

Zawodnicy startujący pierwszy raz, którzy nie później niż na 3 dni przed wyścigiem udokumentują swoje osiągnięcia w innych wyścigach MTB, mogą za zgodą organizatora otrzymać prawo startu z wyższego sektora. Zgłoszenie z dokumentacją wyników należy przesłać na adres dariusz.lesniewski@bikeateliermaraton.pl.

UWAGA! Dokumentacja przedstawiająca dokonania zawodnika w innych zawodach powinna być kompletna i czytelna. Powinna zawierać link do strony z wynikami zawodnika oraz opis ułatwiający jego znalezienie i identyfikacje (miejsce na liście wyników, nr startowy, itp.). Wnioski niekompletne nie będą rozpatrywane.

PRO


HOBBY/FAMILY

Pliki GPX do pobrania znajdują się na mapie pod znacznikiem “GPX” w niebieskim kółku.

Uwaga! Mapy przedstawione na stronie internetowej oraz dołączone do nich pliki GPX to materiał służący jedynie zapoznaniu się zawodników z przebiegiem trasy, w czasie rywalizacji należy jechać zgodnie z oznaczeniami przygotowanymi przez organizatora.

Na trasie obowiązuje ruch częściowo ograniczony, co oznacza, że na drogach publicznych należy stosować się do przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego.

Oznaczenia tras

Na każdej z tras znajdą się oznaczenia, które będą prowadziły zawodników przez kolejne kilometry. Dla poszczególnych dystansów, tablice będą miały przyporządkowane kolory.

  • ŻÓŁTY – oznaczenia dla dystansu PRO
  • CZERWONY – oznaczenia dla dystansu HOBBY/FAMILY
  • ŻÓŁTO-CZERWONY – oznaczenia dla części wspólnej PRO oraz HOBBY/FAMILY
  • NIEBIESKI – oznaczenia dla wyścigów dziecięcych KIDDY

 

     

Dodatkowo na trasie będą umieszczone tablice informacyjne, których zadaniem jest m.in. ostrzeganie przed miejscami niebezpiecznymi, brakiem przejazdu, czy też zapowiadające bufety i rozjazd.

Rozjazd

Bufety

Limity czasowe

Klasyfikacja

Limit klasyfikacji to godz. 16.00. Zawodnicy, którzy pojawią się na mecie po tym czasie, nie będą klasyfikowani.

Zabezpieczenie trasy

Limity związane z zabezpieczeniem trasy obejmują poszczególne odcinki.

  • Od startu do 1 Bufetu – 13:00 (PRO/HOBBY/FAMILY)
  • Limit wjazdu na dystans PRO – 13:30 (PRO)
  • Od Rozjazdu do 2 Bufetu – 14:10 (PRO)
  • Od 2 Bufetu do 3 Bufetu – 15:20 (PRO)
  • Limit wjazdu na metę – 16:00 (PRO/HOBBY/FAMILY)

Dojazd od strony Bielska-Białej

Jadąc do Rybnika od strony Bielska-Białej najłatwiej wybrać kierunek Żory. Można to zrobić przez Pszczynę lub S52 do Skoczowa i dalej „wiślanką” na północ. W Żorach obwodnicą przejeżdżamy do autostrady A1i tu zjazdem w Bełku kierujemy się do Rybnika. Drogą 925 dojeżdżamy do granic miasta, gdzie szybko trafimy na skręt w kierunku dzielnicy Kamień. Tu już łatwo trafić do ośrodka MOSiR przy ulicy Hotelowej.

Dojazd od strony Gliwic

Od strony Gliwic możecie wybrać dwie drogi dojazdu. Pierwsza prowadzi autostradą A1. Podobnie jak w przypadku dojazdu od strony Katowic należy skorzystać ze zjazdu w Bełku. Tu drogą 925 dojeżdżamy do Rybnika, gdzie zaraz za wjazdem do miasta znajdziecie zjazd w prawo, w kierunku dzielnicy Kamień. Druga opcja kieruje nas DK78 na południe. Następnie najszybciej wybrać trasę przez Knurów i Książenice prosto do Kamienia. Tu już łatwo trafić do ośrodka MOSiR przy ulicy Hotelowej.

Dojazd od strony Katowic i Krakowa

W kierunku Rybnika najlepiej w pierwszej kolejności wybrać autostradę A4 lub bezpośrednio z Katowic DTŚ. Następnie w Gliwicach zjeżdżamy na autostradę A1, którą dojeżdżamy do zjazdu w Bełku. Tu drogą 925 dojeżdżamy do Rybnika, gdzie zaraz za wjazdem do miasta znajdziecie zjazd w prawo, w kierunku dzielnicy Kamień. Tu już łatwo trafić do ośrodka MOSiR przy ulicy Hotelowej.

Parkingi

Przy ulicy Hotelowej znajduje się duży parking, który będzie do dyspozycji uczestników maratonu. W przypadku jego zapełnienia należy korzystać z miejsc dostępnych w bezpośredniej okolicy kompleksu w dzielnicy Kamień.

Komunikacja publiczna

Do Rybnika można dojechać m.in. pociągiem. Dworzec znajduje się w centrum miasta, skąd do miejsca startu maratonu jest kilka kilometrów. Można wybrać się rowerem lub dojechać komunikacją miejską, którą obsługuje ZTZ. Więcej informacji o kursowaniu autobusów znajdziecie tutaj: www.ztz.rybnik.pl

Poznaj Rybnik

Rybnik to nie tylko jedno z największych miast w województwie śląskim, ale także oaza ukryta pośród zacisznych lasów dawnej puszczy. Na terenie miasta bez problemu znajdziemy tereny sprzyjające aktywnemu wypoczynkowi.

Nasz maraton wystartuje z ośrodka rekreacyjnego w dzielnicy Kamień, a trasa będzie miała urozmaicony charakter, dzięki niespodziankom jakie kryją okoliczne lasy.

Rybnik to nie tylko jedno z największych miejscowości w województwie śląskim. To przede wszystkim oaza, ukryta pośród zacisznych lasów dawnej puszczy śląskiej. To zakątek rekreacyjny, proponujący nie tylko ciekawe formy aktywnego wypoczynku, ale też kojący spokój.

Dzięki swojemu położeniu wśród wód i lasów, Rybnik zapewnia doskonałe warunki do relaksu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – zarówno miłośnik różnego rodzaju sportów, amator rowerowych wycieczek, energiczny piechur, czy też tęskniący za odrobiną lenistwa spacerowicz.

Zalew Rybnicki – centrum rekreacji

Na terenie Parku Krajobrazowego – „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” znajduje się Zalew Rybnicki. Jest to niezamarzający akwen wodny, będący rajem dla wędkarzy, gdyż stosunkowo wysoka temperatura wody przez cały rok, sprzyja rozwojowi rzadkich gatunków ryb. Również żeglarze chętnie odwiedzają to miejsce. Sezon na żagle trwa tu od kwietnia do października.

Liczne ośrodki sportów wodnych i konnych przeciągają tu rzesze osób chcących miło i spokojnie spędzić czas wolny. Są tam także znakomite tereny dla rowerzystów, za sprawą sporej oferty tras rowerowych. Łącznie na terenie miasta jest ich ponad 100 kilometrów i łączą one Rybnik z kilkoma okolicznymi miejscowościami. Specjalne, oznakowane trasy przygotowano również dla piechurów. Wszystkie szlaki piesze rozpoczynają się w centrum Rybnika, na stacji PKP i kończą w miejscach skąd istnieje możliwość łatwego powrotu środkami komunikacji miejskiej.

Zalew Rybnicki to punkt początkowy spływów kajakowych rzeką Rudą. Trasy o zróżnicowanym stopniu trudności zadowolą zarówno amatorów, jak osoby profesjonalnie przygotowane. Spływ prowadzi między innymi przez takie miejscowości, jak: Rybnik, Rudy, Kuźnia Raciborska, czy też Turze, gdzie Ruda uchodzi do Odry. W czasie kajakowej podróży można podziwiać wiele urokliwych miejsc i napotkać nietypowe zwierzęta, m.in. bobry i żmije zygzakowate.

Ośrodki wypoczynkowe i parki

Dla rodzin z dziećmi, trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do wypoczynku, niż Ośrodek Rekreacyjno – Sportowy RUDA. Jest to jedno z najatrakcyjniejszych i najnowocześniejszych kąpielisk w regionie. Na jego terenie znajdują się dwa baseny: rekreacyjny i sportowy, dwie zjeżdżalnie, brodzik i wodny plac zabaw dla najmłodszych. Woda w basenie jest podgrzewana dzięki zastosowaniu instalacji, wykorzystującej ciepło z nagrzanej słońcem plaży. Na terenie ośrodka działa też duży plac zabaw, terenowa siłownia, boiska do gry w piłkę plażową i koszykówkę.

Sporo atrakcji czeka również na odwiedzających Park Tematyczny nad Nacyną. Do dyspozycji są tam urządzenia eksperymentalne, ogrody-kolekcje, place zabaw oraz boisko sportowe. Park ten został otwarty w 2014 roku i znajduje się na terenie rybnickiego kampusu, przy ul. Rudzkiej.

Kolejny z ośrodków, w Rybniku-Kamieniu, poza basenami, placami zabaw, czy też boiskami oferuje też Rodzinny Park Atrakcji z dinozaurami i mini-wesołe miasteczko.

Rybnik z góry

Osoby lubiące adrenalinę z pewnością zainteresują loty widokowe odbywające się na lotnisku sportowym Aeroklubu ROW. Piękna panorama miasta rozpościera się także z wieży widokowej, znajdującej się w najwyższej świątyni na Śląsku, neogotyckiej bazylice św. Antoniego (96m) (zbudowanej na początku XX wieku) oraz z wieży ciśnień wchodzącej w skład zabytkowej kopalni “Ignacy”.

Inne cenne zabytki na terenie kopalni to dwie maszyny wyciągowe szybów „Głowacki” i „Kościuszko”, posiadające napęd parowy. Starsza z nich, pracująca na szybie „Głowacki”, pochodzi z 1900 roku, a młodsza z 1920 roku. Są one pięknym przykładem ówczesnej myśli technicznej. Obsługujący je górnicy mówią o nich jak o dobrze znanych, zaprzyjaźnionych ludziach.

Miasto rond

Spacer po Starym Mieście i rynku, obok figury św. Jana Nepomucena, zabytkowego Budynku Ratusza, Urzędu Miasta albo Starostwa Powiatowego to również ważny punkt zwiedzania Rybnika. Zauroczyć mogą drewniane kościółki – pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Matki Boskiej Różańcowej w Wielopolu (powstały w 1543 roku) oraz pw. św. Wawrzyńca, w Rybniku- Ligocka Kuźnia (powstały w 1717r.). Wartym zobaczenia jest też kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej zwany Starym, wzniesiony według projektu Franciszka Ilgnera w latach 1798 – 1801.

Osoby zmotoryzowane z pewnością zauważą sporą liczbę rond w mieście. Łącznie jest ich ok. 40 i każde z nich ma swoją nazwę. Niektóre noszą nazwy miejsc zaprzyjaźnionych z Rybnikiem (Dorsten, Mazamet, Lievin, Szolnok, Wileńskie, Ukraińskie, Północnoirlandzkie), inne przyjęły nazwy miejsc, do których prowadzą (Zebrzydowickie, Chwałowickie, Mikołowskie, Gliwickie), a jeszcze inne, choć mają oficjalne nazwy, funkcjonują pod nazwami zwyczajowymi, jak rondo Powstańców Śląskich, bardziej znane jako rondo „z kulkami”.

Więcej informacji na www.rybnik.eu


Urząd Miasta Rybnika
Bolesława Chrobrego 2
44-200 Rybnik
tel. 32 43 92 000
e-mail: rybnik@um.rybnik.pl

Zalew Rybnicki – centrum rekreacji

rybnik_zalew

Ośrodki wypoczynkowe i parki

rybnik_kapielisko_ruda

Rybnik z góry

rybnik_z_gory

Miasto rond

rybnik_miasto_z_ikra