Olkusz

Olkusz już kolejny raz trafił do kalendarza Bike Atelier MTB Maratonu. Miasto jest prawdziwą bramą do szlaku Orlich gniazd czy też Warowni Jurajskich.

W czasie maratonu poznacie okolice Olkusza i na pewno pokochacie to miejsce! Spotkamy się w Silver Parku, to jedna z największych baz wypoczynkowych w Polsce. Są tu tory i ścieżki do jazdy na rowerze, pumptrack, dirt i wiele innych atrakcji.

Zapraszamy do Olkusza
Do tej pory w Olkuszu
Dystans PRO
 • Start / meta: Silver Park / Olkusz ul. Głowackiego
 • Długość trasy: 65 km
 • Rozjazd – 20 km trasy
 • Bufety: 3 bufety – 16 km, 30 km oraz 46 km trasy (Uwaga! nowe lokalizacje)
Dystanse HOBBY / FAMILY
 • Start / meta: Silver Park / Olkusz ul. Głowackiego
 • Długość trasy: 29 km
 • Rozjazd – 20 km trasy
 • Bufety: 1 bufet – 16 km trasy (Uwaga! nowa lokalizacja)

Uwaga! Ze względu na trwające w tym rejonie prace budowlane – przebieg trasy na kilku odcinkach docelowo może się nieco różnic. W konsultacji z wykonawcami prac oraz inwestorami, dobieramy optymalny i najbezpieczniejszy przebieg rywalizacji, który będzie możliwy w dniu maratonu. Wybierając się na objazd trasy, zwracajcie uwagę na utrudnienia w miejscach prowadzonych robót.

W czasie rywalizacji należy jechać zgodnie z oznaczeniami przygotowanymi przez organizatora.

Na trasie obowiązuje ruch częściowo ograniczony, co oznacza, że na drogach publicznych należy stosować się do przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego.

Oznaczenia tras

Tablice kierunkowe

Na każdej z tras znajdą się oznaczenia, które będą prowadziły zawodników przez kolejne kilometry. Dla poszczególnych dystansów, tablice będą miały przyporządkowane kolory.

 • ŻÓŁTY – oznaczenia dla dystansu PRO
 • CZERWONY – oznaczenia dla dystansów HOBBY i FAMILY
 • ŻÓŁTO-CZERWONY – oznaczenia na odcinkach wspólnych dla dystansów PRO, HOBBY i FAMILY
 • NIEBIESKI – oznaczenia dla wyścigów dziecięcych KIDO

Tablice ostrzegawcze i informacyjne

Dodatkowo na trasie będą umieszczone tablice informacyjne, których zadaniem jest m.in. ostrzeganie przed miejscami niebezpiecznymi, brakiem przejazdu, czy też zapowiadające bufety i rozjazd.

Limity czasowe

Klasyfikacja

Limit klasyfikacji to godz. 16.30. Zawodnicy, którzy pojawią się na mecie po tym czasie, nie będą klasyfikowani.

Wjazd na trasę dystansu PRO

Limit wjazdu na trasę dystansu PRO (za rozjazdem): godz. 13.15

Zabezpieczenie trasy

Limity związane z zabezpieczeniem trasy obejmują poszczególne odcinki:

Dystans PRO

 • Odcinek od startu do rozjazdu: godz. 13.15
 • Odcinek od rozjazdu do drugiego bufetu: godz. 14.40
 • Odcinek od drugiego do trzeciego bufetu: godz. 15.45
 • Odcinek od trzeciego bufetu do mety: 16.30

Dystanse HOBBY/FAMILY

 • Odcinek od startu do rozjazdu: godz. 13.15
 • Odcinek od rozjazdu do mety: godz. 16.30
Program zawodów

Zapisy w biurze zawodów

Sobota: godz. 17.00 – 19.00
Niedziela: godz. 8.00 – 10.30

Wyścigi dziecięce na dystansie KIDO

Rywalizacja dla dzieci w kategoriach wiekowych 7-8 lat oraz 9-11 lat
godz. 10.00 – 11.00

Ustawianie zawodników w sektorach startowych

Na dystansach PRO, HOBBY i FAMILY
godz. 11.00

Start maratonu – dystanse PRO, HOBBY, FAMIL

godz. 11.30

Wyścigi dziecięce na dystansie KIDO

Rywalizacja dla dzieci w kategoriach wiekowych do 4 lat oraz 4-6 lat
godz. 11.50 – 12.20

Dekoracja

godz. 13.00 – dekoracja dystansu KIDO (wyścigi dziecięce)
godz. 14.30 – dekoracja dystansów HOBBY oraz FAMILY
godz. 15.30 – dekoracja dystansu PRO

Konkurs

godz. 15.50 – finał konkursu dla zawodników

Sektory startowe

Na każdej edycji Bike Atelier MTB Maratonu, na dystansach PRO, HOBBY i FAMILY, obowiązuje start sektorowy. Poszczególne sektory startują w odstępach czasowych wyznaczonych przez organizatora. Start ze złego sektora może skutkować karą czasową (doliczaną do wyniku).

O rozstawieniu zawodników w sektorach startowych decydują wyniki dotychczasowe wyniki. Lista powstaje na podstawie wzoru i współczynnika dystansu, który został określony w REGULAMINIE.

Uwaga! Jeśli Twojego nazwiska nie ma na liście sektorowej oraz startujesz pierwszy raz ustaw się w sektorze nr 7 – dla dystansów PRO i HOBBY oraz FAMILY w kategorii 14-15 lat. Zawodnicy dystansu FAMILY w kategorii 12-13 lat startują z sektora nr 8, a młodsi z sektora nr 9.

Zawodnicy startujący pierwszy raz, którzy nie później niż na 3 dni przed maratonem udokumentują swoje osiągnięcia w innych wyścigach MTB, mogą za zgodą organizatora otrzymać prawo startu z wyższego sektora. Zgłoszenie z dokumentacją wyników należy przesłać na adres dariusz.lesniewski@bikeateliermaraton.pl.

Dokumentacja przedstawiająca dokonania zawodnika w innych zawodach powinna być kompletna i czytelna. Powinna zawierać link do strony z wynikami zawodnika oraz opis ułatwiający jego znalezienie i identyfikację (miejsce na liście wyników, nr startowy, itp.). Wnioski niekompletne nie będą rozpatrywane.

Wyścigi dziecięce KIDO

Rywalizacja w wyścigach dziecięcych na dystansach KIDO została przygotowana z myślą o tych, którzy dopiero zaczynają swoja przygodę ze ściganiem na rowerze. Nieważne, czy to pierwszy start, czy dwudziesty – liczy się dobra zabawa!

Trasy i dystanse zostały dostosowane do wieku i umiejętności młodych zawodników.

Wyścigi w miasteczku maratonowym (dystans od 200 do 500 metrów):

 • KD-0 – do 4 lat (na podstawie realnego wieku)
 • KD-1 – 4 – 6 lat (na podstawie realnego wieku)

Wyścigi na trasie KIDO (trasa o długości ok. 3-5 kilometrów):

 • KD-C2 – 7 – 8 lat chłopcy (roczniki 2012 – 2011)
 • KD-D2 – 7 – 8 lat dziewczynki (roczniki 2012 – 2011)
 • KD-C3 – 9 – 11 lat chłopcy (roczniki 2010 – 2008)
 • KD-D3 – 9 – 11 lat dziewczynki (roczniki 2010 – 2008)

Start w wyścigu KIDO możliwy jest wyłącznie w towarzystwie dorosłego opiekuna. W przypadku kategorii dzieci w wieku 7-11 lat opiekunowie pojadą na rowerach za startującymi zawodnikami, dla młodszych kategorii opiekunowie będą mogli towarzyszyć zawodnikom bezpośrednio obok trasy wyścigu.

Zapisy i nagrody

Na terenie miasteczka maratonowego powstanie osobna strefa dla dzieci. To tam znajdzie się dodatkowy punkt, w którym prowadzone będą zapisy na wyścigi dziecięce. Zapisy prowadzone są wyłącznie na miejscu (na dystans KIDO nie obowiązują zapisy internetowe). Zapisy zamykane są na pół godziny przed startem wyścigów KIDO.

Zapisy na wyścigi KIDO są możliwe TYLKO w dniu zawodów.

Koszt uczestnictwa dziecka w wyścigu: 15 zł (w przypadku rodzeństwa 10 zł za każdego uczestnika)

Zgłoszenie dziecka do zawodów możliwe jest jedynie przez osobę pełnoletnią, po wypełnieniu stosownego formularza (dostępnego w punkcie rejestracji).

Na uczestników wyścigów dziecięcych będą czekały medale oraz nagrody.

Program wyścigów

08.00 – 09.30
Zapisy w kategoriach wiekowych 7-8 lat oraz 9-11 lat

08.00 – 11.30
Zapisy w kategoriach wiekowych do 4 lat oraz 4-6 lat

10.00 – 11.00
Rywalizacja dla dzieci w kategoriach wiekowych 7-8 lat oraz 9-11 lat

11.50 – 12.20
Rywalizacja dla dzieci w kategoriach wiekowych do 4 lat oraz 4-6 lat

13.00
Dekoracja zawodników wyścigów dziecięcych KIDO

Biuro zawodów

Park Rekreacyjno–Krajobrazowy SILVER PARK

Olkusz
ul. Głowackiego

Biuro zawodów będzie czynne:

 • w sobotę od godz. 17.00 do 19.00
 • w niedzielę od godz. 8.00 do zakończenia imprezy

Rejestracja zawodników na dystansach PRO, HOBBY i FAMILY będzie możliwa w godzinach w sobotę (w godzinach otwarcia biura) oraz w niedzielę do godz. 10.30.

Wskazówki dojazdu i parkingi

Dojazd od strony Katowic

Najszybszy dojazd do Olkusza możliwy jest drogą 94. Z Katowic najłatwiej wyjechać w kierunku Sosnowca (S86), aby tu zjechać na DK94, która prowadzi początkowo w stronę Dąbrowy Górniczej, a następnie do Olkusza. Wjeżdżając do miasta szybko znajdziemy się w pobliżu Silver Parku. Z głównej trasy skręcamy w lewo, w ulicę Spółdzielczą i dojeżdżamy do Głowackiego gdzie będą zlokalizowane miejsca parkingowe.

Dojazd od strony Krakowa

Z Krakowa najszybszy dojazd możliwy jest DK94. Tą trasą dojeżdżamy bezpośrednio do Olkusza. Tu należy skręcić w ulicę 20 Straconych (DW 791), aby chwilę później zjechać w lewo, w ulicę Głowackiego. W tym miejscu będzie można zostawić samochód, również wzdłuż ulicy Głowackiego usytuowana będzie linia startu i mety.

Dojazd od strony Częstochowy

Istnieje kilka wariantów trasy z Częstochowy do Olkusza. Pierwszy z nich prowadzi przez DK1. Jadąc w kierunku Katowic w miejscowości Podwarpie należy zjechać na Dąbrowę Górniczą, a następnie na węźle z DK94 wybrać kierunek Olkusz. Wjeżdżając do miasta szybko znajdziemy się w pobliżu Silver Parku. Z głównej trasy skręcamy w lewo, w ulicę Spółdzielczą i dojeżdżamy do Głowackiego gdzie będą zlokalizowane miejsca parkingowe. Inny wariant prowadzi przez Zawiercie. Z DK1 można zjechać w Koziegłowach, kierując się na Myszków i Zawiercie, a następnie drogą 791 dojechać do Olkusza. Bezpośrednio z tej trasy zjeżdżamy w ulicę Głowackiego gdzie można zostawić samochód

Parkingi

Uczestnicy Bike Atelier MTB Maratonu będą mogli korzystać z parkingu przy Silver Parku od strony ulicy Długiej. Możliwe będzie również pozostawienie samochodu na drugim z parkingów przy ul. Głowackiego jak i wzdłuż tej ulicy (stosując się do ogólnych przepisów i Kodeksu Ruchu Drogowego).

Komunikacja publiczna

Do Olkusza można dojechać pociągiem. Dostępne są połączenia z Katowicami, Sosnowcem, Dąbrową Górniczą, Sędziszowem czy też Kielcami. Na terenie miasta funkcjonuje komunikacja miejska. Pełny rozkład jazdy ZKG KM w Olkuszu można znaleźć tutaj: http://zkgkm-olkusz.pl/rozklad/

Poznaj Olkusz

Olkusz posiada doskonałe położenie komunikacyjne, kolejowe i drogowe. Zlokalizowany jest między aglomeracją krakowską i katowicką. Przez miasto przebiega trasa nr 94, a w odległości zaledwie 20 km od centrum znajduje się autostrada A4.

Olkusz to też dokonała baza wypadowa dla miłośników turystyki. Przez gminę przebiegają szlaki: Orlich gniazd, Warowni Jurajskich, Powstańców 1863 roku, Gwarków, Pustynny, Partyzancki, Krajoznawczy, jak również trasa rowerowa: Olkusz – Rabsztyn – Jaroszowiec – Golczowice – Chechło – Klucze – Bogucin Duży – Bogucin Mały – Olkusz o długości 33 km. Można też wybrać się trasę Olkusz – Klucze – Hutki – Knaki – Zamek Ogrodzieniec – Olkusz o długości 50 km lub Olkusz – Dolina Kanki – ok. 30 km.

Olkusz to tradycyjne miejsce wypadowe wycieczek w pasie zamków i warowni wybudowanych w XIII i XIV w., rozciągających się od Krakowa do Częstochowy. Jedną z nich był zamek w Rabsztynie.

Walory turystyczne i wypoczynkowe miasta i gminy Olkusz podnosi atrakcyjne sąsiedztwo Ojcowskiego Parku Narodowego. Ten najmniejszy z polskich parków narodowych na pewno zaliczyć można do najciekawszych. Tu zobaczyć można przepiękną i słynącą z rzadkich roślin Dolinę Prądnika, zwiedzić Grotę króla Łokietka, a na zamku- perle polskiego renesansu, w Pieskowej Skale obejrzeć ekspozycje z zasobów Państwowych Zbiorów Sztuki na Wawelu.

Na terenie Olkusza znajdują się liczne obiekty rekreacyjne w tym nowoczesny Park Rekreacyjno-Krajobrazowy „Silver Park”, ośrodek „Czarna Góra” czy też hala sportowo-widowiskowa.

Park Rekreacyjno – Krajobrazowy „Silver Park”

Olkuski Park Rekreacyjno-Krajobrazowy „Silver Park” to jedna z największych baz sportowo-wypoczynkowych w Polsce. Park cieszy się zainteresowaniem miłośników jazdy na rowerach, rolkach i deskach. Atrakcją parku są maszyny górnicze, które pracowały w okolicznych kopalniach. Integralną częścią Parku Rekreacyjno-Krajobrazowego jest profesjonalna skateplaza o powierzchni ok. 1200 m2, szeroka alejka w formie pętli z gładką nawierzchnią do jazdy na rolkach i nauki jazdy na rowerach oraz cztery sekcje trialowe. Tory Trialowe składają się z elementów architektury krajobrazu m. in. skały, pnie drzew, drewniane kłody, podkłady kolejowe, które umożliwiają uprawianie takich dyscyplin jak cyklotrial, parkour czy w przyszłości wspinaczka.

Oprócz tego wykonane są tory ziemne do jazdy na różnego rodzaju rowerach z odcinkami dla początkujących i zaawansowanych rowerzystów oraz pumptrack (tory do jazdy na rowerach bez pedałowania) i dirty (tory do jazdy umożliwiające wykonywanie trików rowerowych). Teren parku jest również miejscem do wypoczynku dla młodszych i starszych. Na terenie parku znajduje się zbiornik wodny z kaskadami o powierzchni ok. 400 m2, plac zabaw dla dzieci z podłożem piaszczystym, altana wielofunkcyjna i parking. Wyjątkową atrakcją parku są wyeksponowane maszyny górnicze, które pracowały w okolicznych kopalniach. Dzięki specjalnym postumentom w są one wykorzystywane do jazdy na deskorolkach czy rolkach. Na terenie parku znajdują się również ścieżki edukacyjne z tablicami informacyjnymi, związanymi z historią górnictwa i roślinnością występującą na terenie parku.

[su_youtube_advanced url=”https://www.youtube.com/watch?v=wwJ65qsJtaw” width=”100%”]

Ośrodek Sportowo – Wypoczynkowy “Czarna Góra”

Kompleks Basenowo – Rekreacyjny

 • 4 korty tenisowe o nawierzchni ziemnej, budynek obsługi kortów
 • stadion sportowy: boisko piłkarskie, budynek zaplecza sportowego, bieżnia, skocznia, trybuny
 • boisko treningowe

Hala Sportowo-Widowiskowa

 • sala główna z podłogą sportową o wymiarach pola gry 40 x 20 m, ogrzewaniem podłogowym, widownią na 562 miejsca oraz rozkładaną sceną widowiskową o wymiarach 14 x 5,2 m.
 • sala treningowa z drabinkami, lustrami i nagłośnieiem
 • sauna (tylko dla grup zorganizowanych z opieką medyczną)
 • pokoje gościnne z łazienkami, TV i WiFi – 21 miejsc noclegowych
 • restauracja z kuchnią domową
 • profesjonalna siłownia

URZĄD MIASTA I GMINY OLKUSZ
32-300 Olkusz, Rynek 1
tel. 32 6260104
tel. 32 6260105
e-mail: poczta@umig.olkusz.pl

www.olkusz.pl

MIEJSKI OŚRODEK SPORTU I REKREACJI
HALA SPORTOWO-WIDOWISKOWA
32-300 Olkusz, ul. Wiejska 1a
tel. 32 649 44 90

mosir.olkusz.pl