
Psary
Gmina Psary leży w bezpośrednim sąsiedztwie Będzina, Czeladzi i Dąbrowy Górniczej. Niedaleko – zaledwie 15 minut jazdy – znajduje się również międzynarodowe lotnisko w Pyrzowicach. Dobre miejsce do zamieszkania? Oczywiście, że tak!
Jak się okazuje to również doskonałe miejsce do szeroko rozumianej rekreacji, a wśród mieszkańców nie brakuje fanów kolarstwa.
Wydarzenie wystartuje za:




Przed przyjazdem
Lokalizacja startu
Stadion Iskra Psary
Psary
ul. Malinowiska
Parkingi
Do dyspozycji zawodników będą parkingi przy Urzędzie Gminy, przy ośrodku zdrowia oraz wzdłuż ulicy Malinowickiej.
Ważne godziny
8.00 – otwarcie biura zawodów
10.30 – początek rywalizacji
11.30 – wyścigi KIDO
Miasteczko wyścigu
Na terenie miasteczka maratonu będą dostępne m.in.:
- stoiska naszych partnerów,
- punkt gastronomiczny,
- punkt medyczny,
- myjki na rowery,
- serwis rowerowy.
Do tej pory w Psarach



Trasy maratonu
Jeszcze chwila cierpliwości…
Aktualnie pracujemy na trasami i kiedy tylko będą gotowe – znajdziesz je w tym miejscu.
Ważne!
Mapy przedstawione na stronie internetowej mapy oraz dołączone do nich pliki GPX to materiał służący jedynie zapoznaniu się zawodników z przebiegiem trasy, w czasie rywalizacji należy jechać zgodnie z oznaczeniami przygotowanymi przez organizatora. Na trasie obowiązuje ruch częściowo ograniczony, co oznacza, że na drogach publicznych należy stosować się do przepisów Kodeksu Ruchu Drogowego.
Program wydarzenia
Rejestracja uczestników, kasa, odbiór numerów startowych
-
w dniu wydarzenia godz. 8.00 – 10.00
Wydawanie pakietów startowych
-
w dniu wydarzenia godz. 8.00 – do zakończenia imprezy
Start maratonu
-
Wyjazd zawodników na trasę godz. 10.30
Dokładne godziny dla poszczególnych dystansów podamy wkrótce…
Dekoracje
Dokładne godziny podamy wkrótce…
Wyścigi dla dzieci - KIDO
-
Rejestracja uczestników godz. 9.00 - 11.00
-
Start rywalizacji godz. 11.30
-
Dekoracje godz. 13.30
Biuro zawodów i miasteczko maratonu
Stadion Iskra Psary
42-512 Psary
ul. Malinowicka 2A
Godziny otwarcia biura zawodów:
- w dniu wydarzenia
godz. 8.00 – do zakończenia imprezy
(rejestracja możliwa jest od 8.00 do 10.00)
W miasteczku wyścigu dostępne będą:
- kasa i biuro zawodów
- myjki rowerowe
- serwis techniczny
- doskonała kawa
- bufet dla zawodników
- stoiska naszych partnerów i sponsorów
- punkt medyczny
- depozyt
- obsługa pomiaru czasu
Parkingi:

Sektory startowe
Na każdej edycji Bike Atelier MTB Maratonu obowiązuje start sektorowy. Poszczególne sektory startują w odstępach czasowych. Koniecznie sprawdź swój aktualny sektor startowy.
Kompletna lista sektorowa będzie dostępna po zamknięciu zapisów internetowych
Punktacja sektorowa
O rozstawieniu zawodników w sektorach startowych decydują dotychczasowe wyniki.
Zmiana sektora
Zawodnicy startujący pierwszy raz, którzy nie później niż na 3 dni przed wyścigiem udokumentują swoje osiągnięcia w innych wyścigach MTB, mogą otrzymać prawo startu z wyższego sektora. Zgłoszenie z dokumentacją wyników należy przesłać na adres sektory@bikeateliermaraton.pl.
Dokumentacja przedstawiająca dokonania zawodnika w innych zawodach powinna być kompletna i czytelna. Powinna zawierać link do strony z wynikami zawodnika oraz opis ułatwiający jego znalezienie i identyfikację.
Numeracja sektorów startowych
Dystans PRO: sektor 0 + sektory 1 – 2
Dystans HOBBY: sektor 0 + sektory 1 – 6
Dystans MINI: start z sektora wspólnego MINI
Dystans FAMILY: sektor FAMILY 1 (kat. 13-14 lat), sektor FAMILY 2 (kat. 11-12 lat, do lat 10)
Mojego nazwiska nie ma na liście sektorowej
Jeśli Twojego nazwiska nie ma na liście sektorowej oraz startujesz pierwszy raz ustaw się w ostatnim sektorze (sektor nr 2 dla dystansu PRO i sektor nr 6 dla dystansu HOBBY)
Wyścigi dla dzieci KIDO
Uwielbiamy kibicować najmłodszym! Podczas każdej edycji Bike Atelier MTB Maratonu stawiamy na rywalizację w wyścigach dziecięcych KIDO, gdzie dominuje dobra zabawa na dystansach dostosowanych do wieku i umiejętności zawodników.
Dla kogo ten wyścig?
Dla dzieci, które potrafią jeździć na rowerze lub w przypadku najmłodszych dopiero rozpoczynają swoją przygodę z rowerem. Dla tych, którzy lubią rywalizować lub chcą poznać smak wyścigu.
Dlaczego warto wystartować?
Każdy start może być fantastyczną przygodą i okazją do aktywnego spędzenia czasu z całą rodziną. Liczy się nie tylko wynik, ale też gorący doping rodziców, rodzeństwa czy też przyjaciół.

Co muszę wiedzieć?
Rejestracja zawodników
Rejestracja możliwa jest wyłącznie biurze zawodów wyścigów KIDO. Nie prowadzimy wcześniejszych zapisów internetowych.
Możesz zapisać swoje dziecko od godz. 9.00 do 11.00.
Pamiętaj aby nie zostawiać rejestracji na ostatnią chwilę.
Kategorie wiekowe
Wiek / płeć |
Rok urodzenia |
do 4 lat |
na podstawie realnego wieku |
4-5 lat |
2019-2018 |
6 lat (dziewczynki) |
2017 |
6 lat (chłopcy) |
2017 |
7-8 lat (dziewczynki) |
2016-2015 |
7-8 lat (chłopcy) |
2016-2015 |
Trasy wyścigów KIDO
Długość trasy uzależniona jest od terenu w którym odbywa się wyścig, dodatkowo została dopasowana do wieku i możliwości fizycznych uczestników.
Rywalizacja odbywa się na terenie miasteczka maratonu, a dystans do pokonania przez zawodników zawiera się w przedziale od 100 do 1500 metrów.
Co, gdzie, kiedy?
Pamiętaj, aby na starcie pojawić się chwilę wcześniej. Nie zostawiaj rejestracji swoich podopiecznych na ostatni moment.
Dokładne godziny startów ustalamy dla każdej edycji osobno. Przejdź do zakładki Program i sprawdź kiedy odbędzie się rywalizacja.
Opłata startowa
Udział w wyścigach jest płatny.
Opłata za udział dziecka możliwa jest wyłącznie w biurze zawodów wyścigów KIDO (płatność gotówką).
Medale, dyplomy i nagrody
Wszyscy uczestnicy wyścigów dziecięcych KIDO otrzymują pamiątkowe medale oraz dyplomy.
Dla zawodników zajmujących miejsca od 1 do 3 w każdej kategorii wiekowej przewidziano również nagrody.

Poznaj odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania
Tak, kask to element bezpieczeństwa, dlatego do startu zostaną dopuszczone wyłącznie dzieci w prawidłowo założonych kaskach.
Nie, na prośbę rodziców wprowadziliśmy ograniczenie. W wyścigach dziecięcych KIDO mogą startować wyłącznie zawodnicy, którzy nie zostali zgłoszeni do Bike Atelier MTB Maratonu na dystansie FAMILY (w ramach danej edycji).
Odbiór nagród, dyplomów i medali możliwy jest wyłącznie w dniu rozgrywania wyścigu.
Poznaj Gminę Psary
Gmina Psary leży w bezpośrednim sąsiedztwie rozwiniętych ośrodków miejskich, Będzina, Czeladzi i Dąbrowy Górniczej. Niedaleko – zaledwie 15 minut jazdy – znajduje się również międzynarodowe lotnisko w Pyrzowicach.
Psary w liczbach
Gmina składa się z 10 sołectw: Psary, Sarnów, Dąbie, Preczów, Gródków, Strzyżowice, Góra Siewierska, Goląsza, Brzękowice, Malinowice. Łącznie zamieszkuje je ok. 11 tysięcy ludzi.
Gmina wyznaje zasadę – nie ma sportu bez właściwej, nowoczesnej infrastruktury. Z tego powodu, władze postanowiły zmodernizować i rozwijać dotychczasową bazę sportową. Kładzie się tu również spory nacisk na promocję zdrowego trybu życia i edukację w zakresie kultury fizycznej.
Gmina na podium
W Psarach cyklicznie rozgrywane są zawody sportowe i inne imprezy, które zachęcają do aktywnego stylu życia. Odbywają się tam biegi oraz wyścigi kolarskie, zarówno szosowe jak i MTB.
Starania władz gminy w promocji sportu powszechnego dostrzegli organizatorzy corocznego Sportowego Turnieju Miast i Gmin w 2013 r., którzy przyznali gminie Psary I miejsce w województwie śląskim w kategorii gmin.
Duża liczba malowniczych ścieżek prowadzących przez łąki i lasy, zachęca do uprawiania innych aktywności, takich jak nordic walking, spacery, jazda rowerem, a zimą, biegi narciarskie. Wycieczki urozmaica różnorodny krajobraz – łagodne wzgórza, pomniki przyrody wyrastające nad łąkami, oraz orzeźwiające strumyki.
Turystyka i historia
Do najciekawszych atrakcji turystycznych gminy można zaliczyć Kapliczkę pod dzwonkiem z 1779 roku oraz Wał Brzękowicki, z którego rozpościera się panorama miast Zagłębia Dąbrowskiego. Stamtąd miłośnicy adrenaliny i mocnych wrażeń wzbijają się w niebo, rozpoczynając lot paralotnią.
Co prawda gmina Psary w obecnym kształcie powstała dopiero w 1973 roku, ale odkrycia archeologiczne dowodzą, że na jej terenie żyli ludzie już w czasach prehistorycznych. Jedno ze wzgórz – Mogilnica – było nawet miejscem prasłowiańskiego kultu. Gmina posiada spore tradycje rolnicze oraz górnicze. Od najdawniejszych czasów w rejonie Góry Siewierskiej istniało górnictwo kruszcowe. Wydobywano tu rudę żelaza, a w okolicy również węgiel oraz wapienie.
Zamieszkaj i inwestuj w gminie Psary
Doskonała lokalizacja, a jednocześnie spokój i oddalenie od miejskiego zgiełku przyciągają do Psary nowych mieszkańców. Można tu kupić atrakcyjne działki pod budownictwo jednorodzinne, jak i pod inwestycje. Więcej na ten temat przeczytacie m.in. tutaj: Działki budowlane w gminie Psary