Rybnik to nie tylko jedno z największych miejscowości w województwie śląskim. To przede wszystkim oaza, ukryta pośród zacisznych lasów dawnej puszczy śląskiej. To zakątek rekreacyjny, proponujący nie tylko ciekawe formy aktywnego wypoczynku, ale też kojący spokój.

spon2016_big_03

Dzięki swojemu położeniu wśród wód i lasów, Rybnik zapewnia doskonałe warunki do relaksu. Każdy znajdzie tutaj coś dla siebie – zarówno miłośnik różnego rodzaju sportów, amator rowerowych wycieczek, energiczny piechur, czy też tęskniący za odrobiną lenistwa spacerowicz.

Zalew Rybnicki – centrum rekreacji

rybnik_zalew

Na terenie Parku Krajobrazowego – „Cysterskie Kompozycje Krajobrazowe Rud Wielkich” znajduje się Zalew Rybnicki. Jest to niezamarzający akwen wodny, będący rajem dla wędkarzy, gdyż stosunkowo wysoka temperatura wody przez cały rok, sprzyja rozwojowi rzadkich gatunków ryb. Również żeglarze chętnie odwiedzają to miejsce. Sezon na żagle trwa tu od kwietnia do października.

Liczne ośrodki sportów wodnych i konnych przeciągają tu rzesze osób chcących miło i spokojnie spędzić czas wolny. Są tam także znakomite tereny dla rowerzystów, za sprawą sporej oferty tras rowerowych. Łącznie na terenie miasta jest ich ponad 100 kilometrów i łączą one Rybnik z kilkoma okolicznymi miejscowościami. Specjalne, oznakowane trasy przygotowano również dla piechurów. Wszystkie szlaki piesze rozpoczynają się w centrum Rybnika, na stacji PKP i kończą w miejscach skąd istnieje możliwość łatwego powrotu środkami komunikacji miejskiej.

Zalew Rybnicki to punkt początkowy spływów kajakowych rzeką Rudą. Trasy o zróżnicowanym stopniu trudności zadowolą zarówno amatorów, jak osoby profesjonalnie przygotowane. Spływ prowadzi między innymi przez takie miejscowości, jak: Rybnik, Rudy, Kuźnia Raciborska, czy też Turze, gdzie Ruda uchodzi do Odry. W czasie kajakowej podróży można podziwiać wiele urokliwych miejsc i napotkać nietypowe zwierzęta, m.in. bobry i żmije zygzakowate.

Ośrodki wypoczynkowe i parki

rybnik_kapielisko_ruda

Dla rodzin z dziećmi, trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do wypoczynku, niż Ośrodek Rekreacyjno – Sportowy RUDA. Jest to jedno z najatrakcyjniejszych i najnowocześniejszych kąpielisk w regionie. Na jego terenie znajdują się dwa baseny: rekreacyjny i sportowy, dwie zjeżdżalnie, brodzik i wodny plac zabaw dla najmłodszych. Woda w basenie jest podgrzewana dzięki zastosowaniu instalacji, wykorzystującej ciepło z nagrzanej słońcem plaży. Na terenie ośrodka działa też duży plac zabaw, terenowa siłownia, boiska do gry w piłkę plażową i koszykówkę.

Sporo atrakcji czeka również na odwiedzających Park Tematyczny nad Nacyną. Do dyspozycji są tam urządzenia eksperymentalne, ogrody-kolekcje, place zabaw oraz boisko sportowe. Park ten został otwarty w 2014 roku i znajduje się na terenie rybnickiego kampusu, przy ul. Rudzkiej.

Kolejny z ośrodków, w Rybniku-Kamieniu, poza basenami, placami zabaw, czy też boiskami oferuje też Rodzinny Park Atrakcji z dinozaurami i mini-wesołe miasteczko.

Rybnik z góry

rybnik_z_gory

Osoby lubiące adrenalinę z pewnością zainteresują loty widokowe odbywające się na lotnisku sportowym Aeroklubu ROW. Piękna panorama miasta rozpościera się także z wieży widokowej, znajdującej się w najwyższej świątyni na Śląsku, neogotyckiej bazylice św. Antoniego (96m) (zbudowanej na początku XX wieku) oraz z wieży ciśnień wchodzącej w skład zabytkowej kopalni “Ignacy”.

Inne cenne zabytki na terenie kopalni to dwie maszyny wyciągowe szybów „Głowacki” i „Kościuszko”, posiadające napęd parowy. Starsza z nich, pracująca na szybie „Głowacki”, pochodzi z 1900 roku, a młodsza z 1920 roku. Są one pięknym przykładem ówczesnej myśli technicznej. Obsługujący je górnicy mówią o nich jak o dobrze znanych, zaprzyjaźnionych ludziach.

Miasto rond

Spacer po Starym Mieście i rynku, obok figury św. Jana Nepomucena, zabytkowego Budynku Ratusza, Urzędu Miasta albo Starostwa Powiatowego to również ważny punkt zwiedzania Rybnika. Zauroczyć mogą drewniane kościółki – pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej i Matki Boskiej Różańcowej w Wielopolu (powstały w 1543 roku) oraz pw. św. Wawrzyńca, w Rybniku- Ligocka Kuźnia (powstały w 1717r.). Wartym zobaczenia jest też kościół pw. Matki Boskiej Bolesnej zwany Starym, wzniesiony według projektu Franciszka Ilgnera w latach 1798 – 1801.

Osoby zmotoryzowane z pewnością zauważą sporą liczbę rond w mieście. Łącznie jest ich ok. 40 i każde z nich ma swoją nazwę. Niektóre noszą nazwy miejsc zaprzyjaźnionych z Rybnikiem (Dorsten, Mazamet, Lievin, Szolnok, Wileńskie, Ukraińskie, Północnoirlandzkie), inne przyjęły nazwy miejsc, do których prowadzą (Zebrzydowickie, Chwałowickie, Mikołowskie, Gliwickie), a jeszcze inne, choć mają oficjalne nazwy, funkcjonują pod nazwami zwyczajowymi, jak rondo Powstańców Śląskich, bardziej znane jako rondo „z kulkami”.

Więcej informacji na www.rybnik.eu

rybnik_miasto_z_ikra

Urząd Miasta Rybnika
Bolesława Chrobrego 2
44-200 Rybnik
tel. 32 43 92 000
e-mail: rybnik@um.rybnik.pl